Post Keynesyen İktisat Okulu Perspektifinden Modern İktisadi Düzende Piyasa Başarisizliklari Ve Minskyen Finansal Kirilganlik Hipotezi: 2008 Krizi Üzerine Yazinsal Bir İnceleme (Market Failures and Minskian Financial Instability Hypothesis in the Modern Economics Architecture Within Post Keynesian Framework: A Review on 2008 Crisis)

20 Pages Posted: 18 Jun 2015 Last revised: 19 Jul 2015

See all articles by Ömer Tuğsal Doruk

Ömer Tuğsal Doruk

Adana Science and Technology University; American University of Cyprus

Yusuf Can Şahintürk

Çukurova University

Date Written: April 16, 2010

Abstract

Turkish Abstract: Post Keynesyen İktisat Okulu, Cambridge ekolüne dayanan ve Keynesyen Doktrin’in ana savlarını makroekonomik reel problemler ölçüsünde yorumlamak amacı taşıyan Heterodoks bir iktisat okuludur. Epistemolojik ve ontolojik açıdan Neo Klasik iktisat okulu paradigmasının zıttı varsayımlara sahiptir. Çalışmada para arzının büyük önem taşıdığı ve 2008 Krizi ile önemi bir kez daha anlaşılan Minsky’nin Finansal Kırılganlık Hipotezi ve Post Keynesyen iktisat okulu ana önermeleri ışığında piyasa başarısızlıkları ve 2008 Krizi tartışılmaktadır.

English Abstract: Post Keynesian Economics School which is Heterodox Economics Thought School, based on Cambridge School, and main aim is to scrutinizing macroeconomic real problems with Keynesian theses. Post Keynesian Economics School which has contrary presuppositions to Neo Classical Economics Thought with epistemilogical and ontological methods. In this research, Financial Instability Hypothesis which has been remembered again and was understood its importance with 2008 Crisis and market failures and 2008 Crisis are discussed on Post Keynesian framework.

Keywords: Finansal Kırılganlık Hipotezi, Post Keynesyen İktisat Okulu Metodolojisi, 2008 Finansal Krizi

JEL Classification: B22, B41, E12

Suggested Citation

Doruk, Ömer Tuğsal and Şahintürk, Yusuf Can, Post Keynesyen İktisat Okulu Perspektifinden Modern İktisadi Düzende Piyasa Başarisizliklari Ve Minskyen Finansal Kirilganlik Hipotezi: 2008 Krizi Üzerine Yazinsal Bir İnceleme (Market Failures and Minskian Financial Instability Hypothesis in the Modern Economics Architecture Within Post Keynesian Framework: A Review on 2008 Crisis) (April 16, 2010). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2619383 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2619383

Ömer Tuğsal Doruk (Contact Author)

Adana Science and Technology University ( email )

Turkey

American University of Cyprus ( email )

Arabahmet St.
Nicosia
Nicosia
Cyprus

Yusuf Can Şahintürk

Çukurova University ( email )

Saricam ilcesi
Balcali
Adana, 01330
Turkey

Do you have a job opening that you would like to promote on SSRN?

Paper statistics

Downloads
576
Abstract Views
3,648
rank
56,203
PlumX Metrics